Plamy, zacieki, grzyby na ścianach - co zrobić, żeby się ich pozbyć?
Wilgotne środowisko w domu sprzyja powstawaniu plam i zacieków. Grzyb tworzący się na ścianach jest nie tylko nieestetyczny, ale przede wszystkim szkodliwy dla ludzi i całej konstrukcji. Na szczęście problem, choć jest poważny i nie może być bagatelizowany, daje się rozwiązać. Z pomocą przychodzą profesjonalne osuszacze powietrza, a także specjalistyczne farby.
Gdy pojawiają się wykwity na ścianach
Błędem jest myślenie, że problem grzybów dotyka wyłącznie starych, nieocieplonych budynków. Równie dobrze może się pojawiać w obiektach oddanych do użytku w stanie deweloperskim, które nie zdążyły dobrze doschnąć. Miejsca, w których kumuluje się wilgoć są szczególnie narażone na oszpecenie plamami oraz zaciekami. Te, oprócz nieestetycznego wyglądu, są przyczyną pleśni – szkodliwej dla zdrowia, samopoczucia oraz konstrukcji ścian. Zadbanie o dobrą wentylację może do minimum zredukować ryzyko powstawania zmian. A co jeśli już do nich dojdzie ? Czy w grę wchodzi wyłącznie kosztowny remont? Na szczęście nie.
Usuwanie wilgoci z pomocą osuszacza
Najskuteczniejszą bronią w walce z wilgocią jest osuszanie mechaniczne. Kiedy na ścianach pojawiają się wodne zacieki, plamy lub w pomieszczeniu unosi się charakterystyczny zapach, to znak, że trzeba działać. Możesz wtedy skorzystać z oferty wypożyczalni osuszaczy, która udostępnia profesjonalny sprzęt. Z jego pomocą zlikwidujesz pleń oraz rdzę, a także zapobiegniesz większym zniszczeniom. W wyniku stałego działania wilgoci uszkodzeniom mogą ulec instalacje elektryczne czy grzewcze, a nawet elementy konstrukcyjne stropu czy ściany. Osuszanie nawiewami pozwala na przyspieszenie procesu schnięcia, a także odparowywania wody. Chroni przed pojawianiem się kolejnych ognisk i przed niszczeniem materiałów higroskopijnych.
Jak zapobiegać zaciekom i grzybom?
Zwalczanie grzybów i zacieków jest trudne, ale nie niemożliwe. Jednak znacznie lepiej jest nie dopuścić do sytuacji, w której się one pojawią. Powinieneś zadbać o to już na etapie budowania lub generalnego remontu domu. Jak? Przede wszystkim:
- robiąc dobrą wentylację mechaniczną, rekuperację w budynku,
- starannie osuszając ściany przed przejściem do kolejnego etapu prac,
- ocieplając budynek.
Nadmiar wody w pomieszczeniach nie jest dobry dla ludzi. Wilgotny mikroklimat sprzyja chorobom, a grzyby są przyczyną alergii. Odpowiednio wykonana konstrukcja budynku, prawidłowa eksploatacja, a także osuszanie pomogą zwalczeniu problemu i zapobiegną jego pojawianiu się w przyszłości.